Propeller

18 Aralık 2011 Pazar

Boğaziçi'nde Finans Mühendisliği

1 yıla yakındır blogda yazmaya ara vermiştim.
Bir öğrencinin gelecek yaşamını en AKTİF şekilde belirleyeceğini düşündüğüm mezuniyet öncesi son yılımda gerek derslere ve akademik sınavlara, gerek profesyonel gelişime ve kariyer planlarıma vaktimi ayırdığımdan bu ana kadar blogun aklımdan geçmediğini söyleyebilirim.

Uzun yıllar önce keşfederek lisansımın ilk yılından itibaren hayal ettiğim yüksek lisansıma başladım ve devam ediyorum. Boğaziçi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde almakta olduğum Finans Mühendisliği yüksek lisansı ile ilgili kısa kişisel tecrübelerimi aktaracağım.Öncelikle bölümü tanıtmak istiyorum.

Dünyada Columbia, Berkeley, Princeton, MIT gibi okullarda bu alana öncülük edildi. Ülkemizde ise Boğaziçi Üniversitesi'nin yanında son yıllarda Kadir Has Üniversitesi ve Maltepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüleri bu yüksek lisans eğitimini vermekteler. Finans sektörünün ve ürünlerinin durmaksızın dönüşüm ve gelişiminden dolayı disiplinde oldukça yoğun inovasyon ve gelişim gözleniyor.

2002 yılında bugünkü S.P.K. başkanı Prof. Vedat Akgiray ve halen dersler vermekte olan saygıdeğer hocalarımız tarafından kurulan bölüm tam anlamıyla interdisciplinary bir alan. Endüstri Mühendisliği, Matematik ve Finans alanlarının katılımıyla Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde Türkiye ile tanıştırılan Finans Mühendisliği disiplini finansın tekniğini ele alıyor. Finansal modelleme, eniyileştirme, programlama, strateji geliştirme, fiyatlandırma, risk yönetimi, yeni finansal ürünlerin tasarlanması ve hayata geçirilmesi ile mevcutlarının değerlendirilmesi fonksiyonları ana konular.

Bölüme girebilmek için iyi bir Ales(özellikle 90+) ya da GRE puanı ve TOEFL yanında 1 - 2 yıllık mesleki tecrübenin gerekli olduğunu gözlemledim. Sınıf yeni mezun ya da 1-2 yıldır çalışan yarıya yakını banka ve yatırım kurumlarında hazine, menkul kıymetler, risk yönetimi ve teftiş bölümlerinde görev yapan öğrencilerden oluşuyor. Sanırım yeni işe başlamışları seçmelerinin sebebi derslerin içeriğine yabancı kalacak öğrencileri seçmek istememeleri. Aksi takdirde oldukça zorlayabilir. Dersler hafta içi akşam 19:00dan sonra ve Cumartesi günleri  olacak şekilde veriliyor.İlk dönem alınan İleri Stokastik konular ve modelleri içeren "Math of Uncertainty" illallah dedirten cinsten zorlasa da konuları biraz olsa yakalayabilmek büyük fayda sağlayacak türden. Matematik altyapısı sağlam olmayanların epey zorlanacağını bu dersi gördükten sonra ve gelecek dönem göreceğim "Financial Calculus" sebebiyle rahatlıkla söyleyebilirim. Yine bu dönem aldığım "Optimization Models in Economics and Finance" dersi benim gibi mühendis backgroundu olmayanları zorlayacak düzeyde ele alınmakta.

Neredeyse her hafta maruz kaldığımız homeworkler hemen hepsi çalışmakta olan öğrenciler için derslerin zorluğuna ilave yük olsa da eğer "yapabilirseniz" öğrendiğinizi hissettirebiliyorlar. Ayrıca haftaiçi bu sebeple derslerden kopmamış oluyorsunuz :).

Introduction to Financial Engineering dersi tamamıyla sektördeki yöneticilerin verdikleri seminer ve derslerden oluşuyor. Sektörü tanımak ve doğru konumlandırmak için oldukça yararlı olduğunu söyleyebilirim.

Ders Listesi aşağıdaki gibi:

Introduction to Financial Engineering
Optimization Models in Ec. and Finance 
Fundamentals of Economics   
Mathematics of Uncertainty 
Corporate Finance  
Financial Econometrics  
Financial Calculus
Derivative Securities and Markets 
Computational Finance
Investment Analysis & Portfolio Theory 
Dynamics of Financial Systems
Financial Engineering Project I    
Financial Engineering Project II   
C++ Programming for Finance       
Data Mining in Finance  
Numerical Methods in Finance

Çok sayıda öğrencinin ilk dönemin bitmesi ile birlikte işiyle götüremeyip ayrıldığı bu eğitime vakit ayırıp okul dışı zamanlarda çalışmanın gerekli olduğunu söyleyebilirim. Tümünde başarısız olduğum vize sınavlarımın üstüne finalleri verir ve ikinci döneme geçebilirsem yeni tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim.

3 yorum:

 1. Merhaba bazı sorularım olacak bölüme kabul almak için ortalama sınırı varmıdır? Matematik mezunu olarak mühendislik alanlarında zorluk çekilirmi ?

  YanıtlaSil
 2. Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
  Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
  (xavigeradloanfirm@yahoo.com)
  Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
  sunuyoruz
  3000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
  Biz dahil kredi her türlü teklif
  Bireysel krediler:
  Isletme Kredileri:
  Ögrenci Kredileri:
  Insaati krediler:
  Ev kredileri:
  Is expandsion krediler:
  Borç konsolidasyonu kredi:
  Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.
  Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

  Sr Gerad jude görüyoruz.

  YanıtlaSil
 3. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions.You can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it..
  SAP Training
  SAP Training in Chennai
  SAP Basis Training in Chennai
  SAP SD Training in Chennai
  SAP FICO Training in Chennai

  YanıtlaSil