Propeller

24 Kasım 2010 Çarşamba

IMKB 100 Analizi

     Uzun bayram tatili öncesi İrlanda'dan gelen kötü kokulardan dolayı tatil süresinde meydana gelebilecek kötü senaryoları 'satan' IMKB' yatırımcıları sanki haklı çıkarcasına döndüklerinde de kötümser bir durumla karşılaştılar. Bir taraftan İrlanda'nın AB ve IMF ye açıkça 'batıyorum,kurtarın' demesi ve ABnin sıkı bir mali politika karşılığı bu ülkeye 100 milyar Euro'ya yakın kredi açacağını söylemesi, bir yandan S&P ve Moody's in 'sıfırcı hoca' ünvanlarını haklı çıkaracak söylemlerle ülke notlarını düşüreceklerinin ortaya çıkmasıyla son 2 günde de sert düşüşler yaşadık.

    Dün % 2 bugün % 3 civarı düşüşle toplamda 5.000 puana yakın bir gerileme ile IMKB yürekleri ağızlara getirdi. Şimdi birçok ağızda balonun patladığı, rekorlar kıran IMKB nin yolun sonuna geldiği ve geri dönüşe başladığı sözleri yeralıyor. Bu düşüncelere oldukça tanıdığız dimi? Mayıs 2010 ortalarında IMKB 100 endeksi 57 binlerden 49 binlere kadar değdiği günleri hatırlar gibiyim. O günler birçoğumuz IMKB nin eski zirvesini deneyip geçemediği için büyük geri dönüşün başlayacağını düşünüyor ve korkuyorduk. Fakat ertesi gün daha birinci seans kapanmadan birçok hisse senedinin % 5 ve üzeri primlenmesine tanık olduk.

    Bugün de aynı hisler üzerine basit bir çalışma yaptım. Şimdi IMKB nin aşağıdaki teknik analizini gözlemleyebiliriz. Grafik diyor ki IMKB geçmişte de çoğu kez 'deldiği' zayıf desteğini kırmış olmasına rağmen hala ANA TREND çizgisinin üzerinde durmakta. Alttaki mavi çizgi ile görünen ANA DESTEK endekse güvence olmayı sürdürüyor. Bu sebeple korkuların çoğunun geçici ve gereksiz olabileceğini düşünüyorum. Nitekim hem Şubat ve Mayıs 2010da hem Kasım sonu 2009 da benzer sahnelerle karşılaşan endeks kendini toparlayıp hatta süratini artırıp yoluna devam etti. Çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu Uzun vadeli yatırımcılar da büyük çaplı satışlarını ancak ANA DESTEK aşağı kırıldığı zaman yaparlar. Yani çoğunlukla bu dönemlerde panik yapan yerli yatırımcı öncelikli olarak endeksi terkeder.
        Yurtdışındaki İrlanda ile ilgili kötümser senaryoların en kötümserinin 'satılmasına' bence çok az kaldı. Ayrıca bugün Kuzey Kore'nin Güney'e küçük bir saldırıda bulunması da bu bunalımın tuzu biberi oldu. Ancak Güney Kore'nin itidalli tavrı korkuları yatıştırdı. Yarın sular durulunca dünya endekslerinin artı olarak günü kapaması ile İMKB nin de güçlü artışa dönmesini bekliyor ve umuyorum. Eğer global olarak gerçek anlamda finansal kriz riskinin oluşması durumunda ise ANA DESTEK kırıldığında yeni ve aşağı doğru trendin başlaması kuvvetle muhtemel.

                                                                            Serhan Balvan, 24.11.2010

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder