22 Kasım 2010 Pazartesi

Türkiye’de Finans Piyasaları Eğitim Açmazı

Araştıranlar bilirler, SPK, İMKB, Merkez Bankası gibi finans sektörü kamu kuruluşları ile özel sektördeki finans aracılığı yapan Banka ve Yatırım Ortaklıkları, Sigorta Şirketleri işletmelerinde finans eğitimli çalışan oranı oldukça düşüktür. Öyle ki Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın verdiği rakamlara göre sigortacılık sektöründe çalışanlar içinde sigortacılık ya da aktüerya okumuş olanların oranı yalnızca % 2. Peki bu bahsedilen kurumların başarısız insan kaynakları politikalarından mı kaynaklanıyor? Böyle bir düşünceye girerek sorumluluğu başarısız personel seçimi yöntemine bağlamak yerine daha gerçekçi düşünmek konuya dışardan bakmak gerekiyor.

Neden Eczacıbaşı Menkul Değerler Genel Müdürü Salih Reisoğlu Elektrik Mühendisi, Halk Yatırım Genel Müdürü Murat Çetinkaya Malzeme Mühendisi kökenli diye soranlar oldu mu hiç? Bu soruyu soran arkadaşlarım bu konuyu araştırmış, o pozisyonlar için hayal kurmuş ve bir nevi benchmarking yapmak istemiş olmalılar. Ben bu kişilere şanslı azınlık diyorum. Bunlar neden bir ‘‘elektrikçi’’nin Türkiye’nin en büyük aracı kurumlarından birine en üst düzey yönetici olabileceğini sorgulamış ve buna cevabı da kendileri de bulmuş olmuşlardır muhtemelen. O cevap ben de başarının eğitimden veya eğitilmiş alanda olmaktan çok bireysel yetkinlikten kaynaklandığı yönünde bir görüşe sahip. Evet örneklendirdiğim bu iki insan ve onlar gibi daha onlarcası bir iktisat,finans yada sermaye piyasası öğrencisinden çok daha kalifiye olmuşlar demek ki. Demek ki sorun çözme, takım yönetme, liderlik, girişimcilik, yenilikçilik ve yaratıcılıkta rakiplerine fark atmışlar ve farklı bir altyapıdan gelmiş olmalarının dezavantajını yoketmişler. Yalnızca teorik dersleri gören ve bunlarla helva yapamayan rakiplerini saha dışı bırakmışlar. Burada finans ve iktisat öğrencilerinin alması gereken çok önemli dersler yatıyor.
                                                                                   Serhan Balvan, 17.11.2010

1 yorum:

  1. Mehaba Arkadaşım Sana Bir Teklifim Var

    Google Reklamlarına Karşılıklı Olarak Tıklamaya Ne Dersin.

    Sen Benim Sitemdeki Reklamlara Günde 1 Defa Tıklayıp Sörf Yapacaksın, Bende Senin Sitendeki Reklamlara Düzenli Olarak Günde 1 Defa Tıklayıp Sörf Yapacağım.
    Eğer Kabul Ediyorsan okulplan2@gmail.com adresine mail at sitemin linkini sana gönderip düzenli olarak kazanmaya başlayalım :)

    YanıtlaSil

Bu gadget'ta bir hata oluştu